středa 18. dubna 2018

Pokroky

Dlouho jsme se neslyšeli, takže to není chlubení, ale hlášení.

Kapitola první, pokroky babetí


Komunikace

Slovní zásoba se skokově rozšiřuje, Babetka krásně opakuje v obou jazycích. Jen na slovesa je stále skoupá a věty jsou sledem podstatných jmen, případně povelů. Náš malý mistr zkratky. To bude mít po tatínkovi. V podstatě nikdy ani jeden na ni nemluvíme anglicky, přesto nám přikyvuje okej a gut. Včera, když vylila vodu z vany a já se zlobila, s předpubertálním klidem prohlásila šory mami

Nově objevená schopnost - empatie

Naše nové velké téma jsou emoce. Babeta si jich všímá u sebe i u ostatních. Hodně o nich mluvíme, analyzujeme. Nejhůř Babetka snáší situace, když někde slyší plakat miminko. Už ví, že tím miminko volá maminku a že, jestli je maminka u něj, tak bude za chvilku v pořádku. Babetí komentář: mimi plače. hm. maminku? malá malá, šušu. Občas provedeme úspěšný rozbor i jejích vlastních pocitů, uprostřed slziček se zarazí a okomentuje ja plače. Já ji pak otázkami navedu na důvod pláče (ne proč pláčeš, ale ty pláčeš, protože jsem ti zakázala vjet na kole do cesty?), pak si tu situaci probereme ještě jednou. Zmatenou babetí hlavičku to zklidní a jako zázrakem je po pláči. (Techniku mám víceméně vyčtenou z chytrých knih, autorská práva si na ni nevyhrazuji ani nezaručuji úspěšnost. Samotnou mě to vždycky překvapí, když to zafunguje.)

Strachy

Hrdě si myslím, že je Babetouš celkem neohrožený, ale mnoho srovnání nemám. Přesto už jsme byli v situacích, kdy nám hlásila ja bojim mi, popřípadě boji moje - na vysoké průlezce, na vratkém kole, při velkém hluku. 

Skrblík

Sluch má výborný, jak někde cinkne koruna, je tam a dožaduje se. Svoje kokuny odmítá odložit do pokladničky, mačká je v ruce, popřípadě si je uloží do kapsy. Kokuny směle žádá i od cizích lidí, když je vidí platit, od prodavaček v obchodě a bezostyšně obírá pouliční umělce. V rámci životní lekce jsem ji donutila "z vlastního" dát patnáct korun prodavačce na bublifuk, který vážně chtěla. Hlava se jí tím smlouváním málem zavařila. Ještě dvě hodiny o celé transakci mluvila a několikrát svou investici přehodnotila. Vyvádí kvůli patnácti korunám, přitom minule jsem té malé šejdířce napočítala v těch kapsách skoro stovku!

Zpěv

Naše babetí mládě si občas samo zanotuje a občas je i poznat, co zpívá! Asi nemusím, ale stejně to napíšu - je to děsně roztomilý. Už teď si tipuju, že hudební sluch bude mít po mně, tedy žádný, ale kuráž zpívat na celé plíce po nejlepší tetě. Když naplno spustí svoje krávy, krávy, jedno oko nezůstane suché :)

Tanec

Ve cvičení si bez problémů odkroutí dětské tanečky, bum bác haťa paťa a podobné srandy, doma to pak rozjíždíme nejčastěji na pasito a thmd (rozuměj neznělé napodobení slova thunder od imagine dragons). Nutný je i taneček při závěrečné písničce v pohádkách.

Příběhy

Z filmových krátkých neustále točíme Pepinu, Mášu a Holly a Bena, z dlouhých stále vede Frozen a Tangled, v těsném závěsu je Aladdin a na milost občas vezme Šmouly. Ve večerních knížkách už třetí měsíc v řadě válcuje všechny slon Elmer, občas prostřídaný příběhem o odvaze malé myšky Un leon dentro nebo taky španělskou A que sabe la luna, alternace na českou řepu, kde se zvířátka společnými silami snaží ochutnat měsíc - na té se mi nejvíc líbí vtipný konec, kdyby se vám někdy dostala do ruky. Marně zkouším předkládat i jiné lákavé tituly, u ničeho dlouho nezůstane. Elmera už mám tak načteného, že ho dávám česky i španělsky. Občas sama sebe už tak nudím, že mám vybroušenou verzi i v komplet přímé řeči, a, když na mě padá únava, celý příběh přednesu v citoslovcích.

Chrup

Od února kompletní! 

Nepokroky

Který naivka tady ve dvou a čtvrtletém souhrnu očekává dobré zprávy z oblasti plenkové a dudlíkové, toho bohužel zklamu. Já sice progres žádaným směrem pozoruju, přesto naplno hlásím, že pinky má a dudynka taky.


Kapitola druhá, pokroky naše a bytové


Útulno

Útulno se už u nás pomalu zabydluje, přibývají obrázky, kytky, malé i větší zbytečnosti. Z větších akcí ale naopak stále ještě čekáme na elektrikáře, sklenáře (kvůli dveřím) a další. V místnosti, kterou máme momentálně navíc, je stále bordel a nevybalené krabice, protože chybí zásadní velké kusy nábytku. Jinak se nám ale žije moc hezky. 

Kola

Je to tu, s jarem nás začala pálit cyklistická lýtka. Babeťák se stále ještě vzpamatovává z šoku, že na kole je v práci rychleji než autem, to se mu ještě nikdy nestalo. Já jsem se zase rozvzpomněla jak moc z kola bolí zadek. 

Příležitosti

Jelikož jsem si řekla, že bych všechny své záležitosti mohla nestíhat ještě trochu víc, kývla jsem na jednu malou velkou pracovní výzvu. Nějak se té sebekázni naučit musím. (Řekla a v jedenáct večer snědla velikonoční čokoládové vejce, protože noc bude ještě dlouhá.) 

Žádné komentáře:

Okomentovat