středa 5. dubna 2017

Do Španěl na duben

Jsme se vypravili :) Babetka lety dala zkušeně a tady během dvou dnů bez problémů najela na španělský režim. Kdo by taky měl problém s celospolečensky schválenou siestou a prodlouženou večerkou.

Naše španělská domácí destinace je Irun a leží ve španělském Baskicku. Baskicko není klasické Španělsko, Baskicko se snaží Španělskem vůbec nebýt :)

A protože mě politická geografie ne úplnou náhodou dost baví, tak si úvodem dáme něco z místních reálií.

Baskicko v jeho nejširším možném geografickém chápání označuje území mezi Pyrenejemi a Atlantikem, na pomezí Španělska a Francie, kde se plně projevuje baskická kultura. Z hlediska současných územněsprávních celků mluvíme o španělském Autonomním společenství Baskicko, s provinciemi Araba, Bizkaia a Gipuzkoa, španělském Autonomním společenství Navarra a francouzském Baskicku s provinciemi Dolní Navarra, Labourd a Soule. Přepočítáte-li zmíněné provincie, snadno rozluštíte jeden ze symbolů revitalizace baskické národní identity, a to rovnici 4+3=1 spolu s heslem "sedm v jednotě". Pro označení celého tohoto území užívá baskičtina výraz Euskal Herria.

Já budu v dalším vyprávění častěji používat slovo Euskadi (španělsky País Vasco), protože se budu věnovat zejména španělské části Baskicka. Euskadi je běžně užívaná zkratka oficiálního baskického názvu Euskal Autonomia Erkidegoa (španělsky Comunidad Autónoma del País Vasco). Posledním neoficiálním názvem, se kterým se můžete zde setkat je Hegoalde, čili Jižní strana. 

Území obývá převážně národ Basků, hovořící baskičtinou, která je zde také prvním úředním jazykem, zatímco španělština má postavení druhého úředního jazyka. Metropolí Baskicka je Vitoria (baskicky Gasteiz), největším městem je pak Bilbao (Bilbo). 

Administrativně se Autonomní společenství Baskicko tedy dělí na 3 zmíněné provincie. Araba (španělsky Álava), s hlavním městem Vitoria-Gasteiz, Bizkaia (španělsky Vizcaya), s hlavním městem Bilbao (baskicky Bilbo) a třetí je Gipuzkoa (španělsky Guipúzcoa) s hlavním městem San Sebastián (baskicky Donostia). Právě 19 kilometrů od San Sebastiánu leží příhraniční město Irun, odkud pochází můj muž. Nejbližšími sousedy „jižních“ Basků jsou již zmíněná Navarra na východě, Kantábrie a Kastilie a León na západě a na jihu proslulá vinařská oblast, La Rioja. Rozloha společenství je 7 234 km², pouze 1,4% z celkové rozlohy Španělského království. Počet obyvatel autonomního společenství Baskicka je asi 2 180 000 a tvoří 4,6% obyvatel Španělska. Hustota zalidnění je tak 301,1 obyvatel/km². 

Provincie Gipuzkoa leží v severovýchodním rohu autonomního společenství Baskicka, její hranice se tak kromě zbylých dvou baskických regionů, Navarry a Biskajského zálivu, dotýká i státní hranice s francouzským, také pobřežním, krajem Lapurdi. Na území provincie žije asi 692 000 obyvatel, převážně Basků. Celková rozloha je pouhých 1 980 km², Guipúzcoa je tak co do rozlohy nejmenší španělskou provincií. Je pro ni charakteristická nejvyšší míra používání baskičtiny. 

Okrajově si představíme i Iparralde, francouzskou Severní stranu. Má celkovou plochu 2 869 km² a je administrativně rozdělena do tří provincií. Dolní Navarra (baskicky Nafarroa Beherea, francouzsky Basse-Navarre) je z nich největší, Labourd (baskicky Lapurdi) a Soule (baskicky Zuberoa) mají oba asi 800 km².

Z hodiny geografie zpátky k jedoucí Babetě, co nás tento měsíc čeká? Okoupeme se v moři? A otázka za zlatého bludišťáka, je můj muž Bask? 
Odpovědi se dočtete již v příštích dílech našeho cestopisného okénka :) 

* Nejasnosti? Dotazy? Nebo jen toužíte po zdrojích? Písněte mi :) 

Žádné komentáře:

Okomentovat